Sebring International Raceway je historický a ikonický pretekársky okruh, ktorý sa nachádza pri meste Sebring na Floride v Spojených štátoch amerických. Okruh bol postavený v roku 1950, na mieste bývalého letiska pre výcvik bombardérov z 2. svetovej vojny.

Letecká základňa v Sebringu mala názov – Hendricks Army Field
História okruhu
Od roku 1952 sa tu koná slávny vytrvalostný závod 12 hodín Sebringu, ktorý je súčasťou IMSA WeatherTech SportsCar Championship. V roku 1959 sa tu konala Veľká cena USA Formuly 1. Okruh má bohatú históriu motoristického športu a je známy svojou náročnou a hrboľatou traťou.

Prvý závod na okruhu Sebring sa konal 31.12.1950 – víťaz Fritz Koster na aute Cunningham
Charakteristika
Dĺžka okruhu je 6,02 km a tvorí ho 17 zákrut. Trať kombinuje rýchle rovinky, technické zákruty a hrboľaté betónové úseky. Povrch trate je veľmi drsný, čím trpia hlavne pneumatiky. Okruh je známy svojimi náročnými podmienkami, ktoré preveria schopnosti jazdcov aj techniku vozidiel.

Sebring vo svojej histórii prešiel rôznymi úpravami, tou najväčšou v roku 1999. Zachoval si však svoje známe charakteristiky nerovnosti na niektorých známych úsekoch. Okruh ponúka až 8 variácií.
Rekordy
Najlepší čas a rekord okruhu 1:41,800, dosiahol v roku 2019 Kamui Kobayashi na Toyote TS050 Hybrid LMP1. V GT3 drží rekord BMW M4 GT3 a Niel Verhagen, ktorý v roku 2023 dosiahol čas 1:59,775.

Toyota TS050 Hybrid, trieda LMP1, Kamui Koboyashi rekord okruhu 1:41,800
Okruh je obľúbený medzi jazdcami aj fanúšikmi motoristického športu. Atmosféra na pretekoch v Sebringu je jedinečná, s kempingovými oblasťami, koncertami a bohatou históriou.
Počas pretekov sa jazdcom na okruhu môžu stať neobyčajné situácie a veľké nehody. V niektorých častiach trate môže nastať situácia, že jazdci minú zákrutu a skončia na parkovisku pre návštevníkov.
Sebring International Raceway je legendárne miesto, ktoré zohralo významnú úlohu v histórii motoristického športu a naďalej priťahuje pretekárskych nadšencov z celého sveta.

foto – Sebring International Raceway / IMSA / Wikipedia