Pri svojej prvej účasti na 24-hodinových pretekoch Le Mans v hyperaute sa Mathys Jaubert bude musieť popasovať s natrhnutím kosti v ľavom členku. Táto komplikácia však neohrozuje jeho účasť v pretekoch s tímom Genesis Magma Racing.

© Julien Delfosse / DPPI
Úsmev je stále na tvári, ale príprava nebola ideálna. Mathys Jaubert sa pripravuje na svoje prvé 24-hodinové preteky Le Mans v hyperaute a musí sa potýkať so zranením, ktoré utrpel len niekoľko dní pred príchodom do Sarthe.
„Musíte pochopiť, že vždy, keď prídem do Le Mans, sa mi niečo stane,“ usmial sa jazdec Genesis GMR-001 Hypercar #17. „Minulý rok som mal tesne pred pretekmi meningitídu. A teraz som utrpel odtrhnutie kosti v ľavom členku. Nemôžem brzdiť ľavou nohou. Budem musieť všetko robiť pravou. V takýchto podmienkach som ešte nejazdil, ale je pravdepodobné, že sa to stane. Uvidíme, ako to pôjde. Myslím, že to bude v poriadku.“
Nezvyčajná situácia, ktorá však nikdy nespochybnila jeho účasť v pretekoch. „Zajtra mám magnetickú rezonanciu, ale môžem chodiť, môžem šoférovať. Pokiaľ môžem bez problémov vystúpiť z auta – a môžem – nie je problém. Budem môcť pretekať. Je to len otázka prispôsobenia si jazdy, musím brzdiť pravou nohou.“
Prvé kolá v nedeľu, počas testovacieho dňa, budú preto pre tímového kolegu Pipa Deraniho a Andrého Lotterera obzvlášť dôležité, najmä preto, že zranenie napriek tomu narušilo jeho fyzickú prípravu…
„Po psychickej stránke som stále v najlepšej forme. Nemôžem sa dočkať, kedy sa v nedeľu opäť posadím za volant a urobím si prvé dojmy z tohto zranenia. Testy budú na overenie tohto faktu veľmi užitočné.“
„V aute musíte používať spojku a brzdiť pätou a špičkou, takže prirodzene brzdíte pravou nohou. A trénoval som na simulátore. Viem, že to bude v poriadku, nebude s tým žiadny problém. Naopak, myslím si, že ak sa to tento víkend podarí, možno budem do konca kariéry brzdiť pravou nohou. Nebudem nevyhnutne rýchlejší, ale efektívnejší, s menším opotrebovaním pneumatík. Brzdenie pravou nohou má pomerne veľa výhod. Desať dní som bol doma a nerobil som nič, nemožné je venovať sa akémukoľvek športu. Moja fyzická príprava nebola optimálna, to je zrejmé. Ale teraz som sa dobre zotavil, som fit na preteky. „
Napriek tomuto problému si Mathys Jaubert zachováva rozvážny prístup k ambíciám tímu Genesis Magma Racing v Le Mans. Po sľubnom debute v Imole a prvých bodoch získaných v Spa-Francorchamps vstupuje kórejský program do novej dimenzie.
„Je to pre nás poučná skúsenosť: nový okruh, nová vzdialenosť, dlhšia ako v prvých dvoch pretekoch v Spa a Imole. Nie sú od nás príliš veľké očakávania, čo sa týka výsledkov, aj keď očakávame, že sa v kvalifikácii predstavíme dobre a v pretekoch ukážeme niečo dobré. Hlavným cieľom je pracovať na spoľahlivosti a získať skúsenosti.“
Pre Genesis Magma Racing, rovnako ako pre ich mladého francúzskeho jazdca, je hlavným cieľom objavovanie nových skúseností. Ale s pokrokom, ktorý tím dosiahol od začiatku sezóny, dúfa, že bude pokračovať vo svojom vzostupe na najväčšej scéne svetových vytrvalostných pretekov.